MÍČE (aerobní cvičení)

s Lenkou Vondráčkovou


Skladba mojí lekce:

  1. Zahřátí většinou v sedě na míči, svaly je potřeba připravit na další zátěž

  2. Protažení a prodýchání i ve stoji s gymballem

  3. Kardiovaskulární trénink v sedě na gymballu při dynamické hudbě

  4. Malá pauzička na napití

  5. Posílení celé škály břišních svalů a středu těla v leže na míči

  6. Posílení zadečku, zadních stehen a celých zad i horních končetin

  7. Závěrečné uvolněním se strečinkem


Gymnastický míč z angličtiny gymball, fitball má širokou škálu využití nejen v rehabilitaci. Mezi jeho základní vlastnosti patří labilita, pružnost a libovolná velikost. Pro většinu populace nezávisle na pohlaví je vhodná velikost 65cm, odpovídá tělesné výšce 160-180cm. Mám je pro vás připravené na sále, vyberete si je na místě, podle své potřeby. Ráda vám pomůžu.

Skupinové cvičení má mnoho pozitiv. Sami víte, jak rozdílné je, když cvičíte v pohodlí domova nebo s ostatními v sále. Doma je snazší najít si důvod, proč to dnes nejde, zato když si zaplatíte permanentku do Startu 4, chodíte většinou pravidelně. Dalším důvodem je rozvoj sociálních vazeb – setkáváte se pravidelně s lidmi, kteří chtějí to samé, co vy. Navíc to, že si jdete po práci zacvičit a věnovat se sami sobě, pozitivně působí na vaši psychiku!

Jednou z mnoha výhod cvičení na gymballech je minimální zátěž kloubního aparátu. Vzhledem k tomu, že se jedná o labilní pomůcku, trénujete také váš centrální nervový systém, který je nucen neustále reagovat a vyrovnávat držení vaší postury. Při správně vedeném cvičení a volených cvicích dochází k aktivaci hlubokého stabilizačního systému, jehož součástí jsou i hluboko uložené svaly podél páteře - vzpřimovače. Při cvičení můžete dosáhnout zlepšení stabilizace páteře, ovlivnit její pohyblivost, mobilizovat ji ve všech rovinách. Cvičení se samozřejmě netýká pouze páteře, ale i horních a dolních končetin, kde můžete zasáhnout do rozsahu pohybu nebo aktivace jednotlivých svalů.

Cvičení na míčích je vhodné pro všechny. Obávat se ho nemusí ani starší generace, která má potíže s rovnováhou – cviky mohu modifikovat a uzpůsobovat potřebám jedince. Každému mohu lze cvičení přizpůsobit "na míru". Domnívám se, že široká škála cviků a forem osloví jak aktivního sportovce, pro kterého to může být dobrá kompenzace ke sportovní činnosti, tak jedince v důchodovém věku, u kterých se soustředím na udržení či zlepšení kondice. Cvičení je efektivní právě proto, že při každém cviku musíte udržovat rovnováhu. Přijďte si vyzkoušet!